Choď na obsah Choď na menu
 


Otvorenie cykloturistického chodníka Moszczaniec - Kalinov

20. 11. 2010

Počas jedného z letných cyklotrekov u našich severných susedov v Poľsku nás pán L. Mulik zo skupiny BaLTurS informoval, že sa pripravuje nejaký nový cykloturistický prechod z Kalinova do Poľska. Napriek tomu, že v blízkosti Medzilaboriec sa nachádzajú už dva hraničné prechody a to v Čertižnom a v Palote, nás táto informácia potešila. S výstavbou sa teda začalo a začiatkom októbra bol naplánovaný termín otvorenia novovybudovaného cykloturistického chodníka. Z rôznych dôvodov sa termín nakoniec presunul asi o mesiac a pol neskôr.  V sobotu 20. novembra sme sa dočkali oficiálneho otvorenia cykloturistického chodníka v Kalinove. Keďže ja osobne si takúto udalosť bez cyklistov ani neviem predstaviť, prijali sme pozvanie a napriek chladnejšiemu jesennému počasiu sme do neďalekej obce Kalinov dorazili štyria cyklisti.

Obrázok  Obrázok   

Pomaly sme sa presunuli k obecnému úradu uprostred dediny, kde sa začínali schádzať pozvaní hostia. Preštudovali sme si veľkú informačnú tabuľu s mapou a medzi tým dorazili takmer všetci hostia. Menší problém bol v tom, že od úradu sme vyrazili všetci spolu, len s tým rozdielom že my štyria poháňaní vlastnou silou a nie na autách.

Obrázok  Obrázok

Tak sme na začiatok chodníka prišli na bicykloch s niekoľko minútovým meškaním a nestihli sme začiatok príhovoru. Vypočuli sme si slová pána starostu Kalinova - Andreja Krajňáka, „wójta gminy Komańcza“, zástupcu firmy realizujúcej stavbu p. Alexandra Černegu, atď. Nasledovalo slávnostné prestrihnutie pásky a nový prechod Moszczaniec – Kalinov v rámci cezhraničnej spolupráce s Poľskou republikou bol otvorený.  Medzi tým dorazili na bicykloch aj niektorí členovia skupiny BaLTurS, ktorí sa nestihli dostaviť včas kvôli volejbalovému zápasu ktorý odohrali predtým. Spolu sme si teda pozreli ďalšie informačné tabule pri ktorých sa nachádza aj nové ohnisko s lavičkami. Zhodnotili sme chodník a sme radi, že sa niečo také podarilo zrealizovať.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok  Obrázok 

Dúfame, že bude dobre slúžiť peším, ale aj cykloturistom  a pomôže vzájomne spoznať kraj a ľudí na druhej strane hranice. Všetci sme sa na pozvanie starostu Kalinova presunuli na pohostenie a kultúrny program do sály obecného úradu v Kalinove. Od pána starostu sme obdržali propagačné materiály Prešovského samosprávneho kraja a tiež spomienkové predmety od obce Kalinov, čo nás tiež potešilo - najmä kniha „Kalinov“ s venovaním a ďalšími predmetmi. V zimnom období sa rýchlo stmieva, tak sme si ľudovú hudbu nemohli vypočuť dokonca a už za tmy sme sa všetci cyklisti pobrali späť do Medzilaboriec.

Už teraz sa tešíme na ďalšiu cyklistickú sezónu a na vyskúšanie nového chodníka v príjemnom prostredí bukových lesov Nízkych Beskýd.   Bluebiker

 

Fotografie poskytli: Peťo (Bodka),  Dominik Schneider, Jaro Schneider ml.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.